Ludzie zajmują tereny, na których wcześniej występowały tylko dzikie zwierzęta i rośliny. Budują domy, zakładają ogrody, stawiają ogrodzenia. Dzielą przestrzeń na małe fragmenty, które nie są wystarczające dla dzikich zwierząt pozostających w okolicy. Teren jeża, mieszkającego w środowisku zurbanizowanym to przynajmniej 5 hektarów. To dużo, ale przecież każdego dnia jeż musi znaleźć pożywienie (jeże zjadają dziennie nawet 100 gramów pokarmu), musi mieć miejsce, aby znaleźć partnera, założyć gniazdo lęgowe, odchować potomstwo, a w końcu stworzyć sobie bezpieczne gniazdo hibernacyjne, w którym przetrwa zimę.
Krótki opis akcji
Przekształcanie dzikiego środowiska przez człowieka jest nieuniknione. Możemy jednak sprawić, aby dzikie zwierzęta, które pozostają w bliskości człowieka też czuły się dobrze. Dzięki prostemu łączeniu podzielonych siedlisk możemy podarować jeżom przestrzeń, w której będą mogły zaspokajać swoje potrzeby i żyć bezpiecznie obok nas – ludzi. Aby to zrobić wystarczy utworzyć jeżoprzejście czyli otwór w ogrodzeniu, dzięki któremu dzikie zwierzęta (głównie jeże) mogą się swobodnie przemieszczać pomiędzy ogrodami. Otwór może być dodatkowo zabezpieczony informacyjna bramką, która poinformuje inne osoby o tym, żeby nie zastawiać i zamykać przejścia.
Mamy dla Was propozycję wzięcia udziału w jesiennej akcji tworzenia jeżoprzejść.
Jak zamontować jeżoprzejście i zostać jeżobohaterem
- 01.Zamontuj jeżoprzejścieUtwórz przejście dla jeży. Instrukcje znajdziesz tu ( link ). Możesz też otrzymać jeżoprzejście do zamontowania. Więcej w punkcie 04.
- 02.Prześlij zdjęcia i uwagi na adres fundacjiUdokumentuj wykonanie jeżoprzejścia za pomocą zdjęć. Prześlij zdjęcia do Fundacji na adres primumfundacja@gmail.com
- 03.Oznacz jeżoprzejście na mapie i odbierz dyplomPo zakończeniu, na podany adres e-mail, wyślemy dyplom jeżobohatera.
Jak dodać lokalizację w 3 krokach
- InformacjeW pierwszym kroku podjemy informacje, czyli tytuł i opis.
- LokalizacjaW drugim kroku określamy lokalizację na mapie.
- Wysłanie formularzaW trzecim kroku wysyłamy formularz i czekamy na akceptację administratora.
Instrukcja montażu jeżoprzejścia
Teren jeża
Zajmując nowe obszary pod rozbudowę miast i osiedli podmiejskich człowiek dzieli je na wiele sposobów. Powstają nowe drogi, płoty i płotki. Jeże, które zamieszkiwały daną okolicę tracą możliwość swobodnego przemieszczania się. Ponieważ teren zostaje przekształcony na potrzeby człowieka, kurczą się miejsca, gdzie jeże mogą znaleźć pokarm, zbudować gniazdo czy znaleźć partnera…