/
Dzień Jeża - Quiz
Rozpocznij Quiz
Jeże prowadzą dzienny tryb życia
Jeże są zwierzętami aktywnymi późnym wieczorem, w nocy i nad ranem. Jeż spotkamy w dzień, w pełnym słońcu, na otwartej przestrzeni – potrzebuje pomocy.
Jeże mieszkają w miastach i nie wolno ich przenosić w inne, oddalone miejsca.
Miasto jest dla jeży naturalnym środowiskiem do życia. Zamieszkują parki i inne tereny zielone. Choć może się to wydawać dla nich niebezpieczne, doskonale radzą sobie w znanym terenie.
Nie wolno ich przenosić w inne miejsca, które nam ludziom wydają się bardziej bezpieczne. Takie działanie może oznaczać wyrok śmierci dla jednego jeża lub większej liczby jeży (wiosną i w lecie, gdy zostanie zabrana mama odchowująca maluchy).
W nowym miejscu na jeża czekają nowe, nieznane mu niebezpieczeństwa. Nie zna terenu, więc trudno mu będzie znaleźć pokarm i bezpieczne miejsce do zbudowania gniazda.
W internecie można znaleźć listę ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt, w których poszkodowane jeże mogą znaleźć pomoc.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi listę ośrodków, w których jeże oraz inne poszkodowane zwierzęta mogą znaleźć pomoc: Wykaz ośrodków rehabilitacji zwierząt - Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Jeśli zwierzę jest chore lub ranne najlepiej skontaktować się telefonicznie z ośrodkiem i postępować ściśle według otrzymanych wskazówek. Udzielane pomocy na własną rękę może zaszkodzić osobie ratującej lub zwierzęciu.
Jedzenie podane choremu jeżowi może go wyleczyć.
Jedzenie podane choremu jeżowi nie tyko go nie wyleczy, ale może pogorszyć jego stan a nawet doprowadzić do śmierci.
Chociaż po jeżu często tego nie widać, poszkodowane zwierzęta są z reguły w ciężkim stanie – wychłodzone, odwodnione, a ich układ pokarmowy zwolnił swoje działanie lub w ogóle przestał pracować.
Łatwo to zapamiętać przez analogię z ratowaniem ludzi – poszkodowany człowiek odwożony jest do szpitala, a nie do najbliższej restauracji czy fastfoodu.
Najlepszą pomocą dla poszkodowanego jeża jest jak najszybsze dostarczenie go do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt.
Poszkodowany jeż wymaga pilnej pomocy. Przetrzymywanie go w domu w nadziei, że mu się poprawi nie jest realną pomocą.
Zostań ratownikiem, nie porywaczem.
Jeże zapadają w hibernację.
Późną jesienią i zimą jeże zapadają w hibernację. Dzięki niej mogą przetrwać okres, kiedy temperatury są niskie, a w środowisku nie ma wystarczającej ilości naturalnego pożywienia i jest ono trudno dostępne.
Więcej o hibernacji można dowiedzieć się tu: Hibernacja (nie tylko jeży) – Fundacja PRIMUM
Jeże hibernują na otwartych przestrzeniach – trawnikach, tarasach, przejściach pomiędzy budynkami.
Jeże budują różne rodzaje gniazd, które służą im przez cały rok. Jednym z rodzajów jeżowych gniazd są gniazda hibernacyjne. Są one bardzo solidne, a ich średnica może mieć 50 centymetrów. Pozwalają jeżowi zabezpieczyć się przed niską temperaturą, która zimie może spaść znacznie poniżej 0 stopni Celsjusza. Są dobrze izolowane i zabezpieczają jeża przed okresowymi wzrostami temperatury, jakie mogą się pojawić również zimą.
Jeż leżący w okresie jesienno-zimowym na otwartej przestrzeni nie hibernuje. Rozpaczliwie potrzebuje pilnej pomocy weterynaryjnej.
Opadłe, jesienne liście są dla jeży materiałem do budowy gniazd.
Do budowy gniazd jeże wykorzystują głównie liście, ściółkę, trawy i chrust. Pozostawienie ich w ogrodzie pozwoli przetrwać zimę nie tylko jeżowi, ale również całej gromadzie innych zwierząt.
Więcej o ogrodzie przyjaznym dla jeży można przeczytać tu: Ogród przyjazny dla jeży – Fundacja PRIMUM.
Przed hibernacją jeże intensywnie żerują, żeby zgromadzić zapasy tłuszczu w organizmie.
Przed przystąpieniem do hibernacji zwierzęta muszą zgromadzić zasoby energetyczne niezbędne do przetrwania. Jeże gromadzą zasoby energetyczne w postaci podskórnego tłuszczu, który może stanowić nawet kilkadziesiąt procent ich masy ciała.
Sprawdź wynik:
Twój wynik:
Sprawdź poprawne odpowiedzi.
Przepraszamy, nie znaleźliśmy wyników
Powtórz quiz i wypróbuj różne kombinacje odpowiedzi.